PÓŁKA DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice!
     W bibliotece szkolnej została przygotowana specjalna „Półka dla Rodziców”, na której znajdują się lektury z dziedzin  wychowawczych, psychologicznych, pedagogicznych, związanych z okresem dojrzewania, wchodzenia w dorosłość. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów, przysyłania dzieci w czasie pobytu w szkole w godzinach otwarcia biblioteki (zakładka GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI).
     Najnowsze książki zostały opisane w liście oraz poniżej, następne będą prezentowane  w późniejszym terminie. Zachęcamy  do włączenia się w akcję, do czytania, a także kompletowania wartościowej literatury, proponowania tytułów, recenzowania, opisywania.
     Czekamy na Państwa odzew! Od niego zależą dalsze losy tej inicjatywy!


Oto lista naszych nowych książek:

MAJ 2017

"Bociany przylatują zimą" [Iwona Jurczenko-Topolska] i "Dom malowany" [Magdalena Grycman] - wspomnienia rodzin adopcyjnych

"Mogło być inaczej" [John Brooks] - prawdziwa opowieść rodziców, którzy desperacko poszukiwali pomocy, starając się ochronić swoją adoptowaną córkę przed nią samą 

***
rodzic



Ewa Świerżewska
Aktywni razem Pomocnik pozytywnego rodzicielstwa. Wydawnictwo WAM
Tytuł mówi sam za siebie. Książka o wspólnych rodzinnych aktywnościach , o byciu ze sobą i o  tym jak warto mieć czas.

Wolfgang Bergmann
Sztuka rodzicielskiej miłości. Wydawnictwo WAM
Jak to jest kochać i wymagać w praktyce?

Dominika Blum i Monika Kilian
Pod skrzydłami nieba. Bóg w życiu naszej rodziny. Wydawnictwo WAM
Elementarz

***
Małgorzata Szmania pedagog

MARZEC 2017

„Kryzys szkoły” Jasper Juul

„Agresja - nowe tabu?” Jasper Juul

„Miałość, sex i Bóg” Bill Ameiss

„Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności” John T. Chirban

„Palące pytania na temat Boga” Emmanuelle Pastore

„Pierwsze pytania o biblię” Michel Quesnel

„Małżeństwo i rodzina” Katarzyna Maciejewska


LUTY 2017

S .Covey,  „6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz.”
Książka udziela  ważnych porad, przydatnych w podejmowaniu  mądrych decyzji. Uczy, jak rozmawiać z rodzicami, odnosić w różnych dziedzinach sukcesy, budować poczucie własnej wartości. Przy tym pełna jest humoru, żartobliwych rysunków,  ciekawych ankiet, złotych myśli.  Może przydać się zarówno młodzieży, jak i dorosłym

Koźmińska, E. Olszewska, „Z dzieckiem w świat wartości.”
Autorkami książki są:  Irena Koźmińska – założycielka i prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Elżbieta Olszewska – dyrektor  tej Fundacji. Ich ogromne doświadczenie zaowocowało powstaniem czegoś w rodzaju poradnika, który pokazuje, jak  wśród wielu różnych  zadań przekazywać  głębsze wartości, jak zadbać o duchowy rozwój dziecka.

Juul Jaspers, „Nie z miłości. Mądrzy rodzice, silne dzieci.”
Stanowcze NIE powiedziane dziecku jest  często trudne, ale konieczne do budowania miłości w rodzinie. Jesper Juul przekonuje, że  jest to konieczne do wychowania silnych i świadomych swojej wartości dzieci.

Monika i Marcin Gajdowie, „Rodzice w akcji. Jak przekazywać dzieciom wartości.”
Małżeństwo terapeutów rozwiązują wychowawcze problemy wielu rodziców.. W niniejszej książce dzielą się swym doświadczeniem i bardzo konkretnie mówią, co robić, co  zmieniać, by wychowanie dzieci przynosiło owoce.

Jose Ramon Ayllon, „10 zasad mądrego wychowania.”
José Ramón Ayllón- pracował jako nauczyciel, miał więc bezpośredni udział w kształtowaniu młodych ludzi, warto sięgnąć po Jego przemyślenia. Sam o swoim dziele mówi: "Starałem się napisać książkę prostą i bezpośrednią, która będzie praktyczną pomocą dla rodziców i nauczycieli. Poradnik dla osób, które nie mają wiele czasu."

Dr Ross W. Greene, „Trudne emocje u dzieci.”
Emocje zaskakują nas niezależnie od wieku, niełatwo nad nimi panować. Warto poczytać, jak radzić sobie z tymi trudnościami, jak uczyć tego najmłodszych, jak rozpoznawać  faktyczne przyczyny nagłych wybuchów agresji, złych zachowań u dzieci, jak skutecznie im przeciwdziałać.

Agnieszka Wróbel, „Asertywność na co dzień czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi.”
Ten poradnik uczy bez lęku  wyrażać  swoje potrzeby i emocje, odmawiać,  wyznaczać granice i jednocześnie okazywać szacunek innym. Daje wskazówki, jak reagować na krytykę, a także, jak kształtować i utrwalać  poczucie własnej wartości, niezbędne do zdrowego funkcjonowania w życiu.

Adeele Faber, Elaine Mazlish, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały.”
Znany i cenny  jest ten cykl książek  o problemach związanych z porozumieniem. Ta konkretna pozycja mówi o trudnościach buntowniczego okresu dorastania. Pokazuje pragnienia współczesnych nastolatków, nowe wyzwania,  sposoby radzenia sobie  z zagrożeniami.

Paul Ekman, „Dlaczego dzieci kłamią. Jak rodzice mogą wspierać prawdomówność swoich dzieci.”
Tu wypowiada się ojciec, specjalista od wykrywania kłamstwa, który został okłamany przez własnego syna, postanowił więc dokładnie zbadać problem . Zdobył dużą wiedzę z zakresu psychologii. Efekty możemy poznać w tej książce.

Frances  E. Jensen, Amy Ellis Nutt, „Mózg nastolatka. Jak przetrwać dorastanie własnych dzieci.”
Frances E. Jensen, neurolog o międzynarodowej sławie i matka dwójki chłopców, opierając się na badaniach i swoim klinicznym oraz rodzicielskim doświadczeniu proponuje rewolucyjne spojrzenie na naukową koncepcję rozwoju mózgu. Wnioski  przekazuje w swej książce. Rodzice i wszyscy, którzy chcą młodym ludziom pomóc przejść  trudny okres dorastania, na pewno skorzystają z cennych informacji.

Terry Horne, Simon Wootton, „Trenuj swój umysł czyli jak obudzić w sobie potencjał.”
Tytuł książki mówi sam za siebie. Każdy wie, że sprawność intelektualna zależy w dużej mierze od naszego stylu życia. Nie każdy jednak  zna specjalne zestawy ćwiczeń, które zapewniają skuteczny trening mózgu. Warto więc zajrzeć do tej lektury.

S .Covey,  „7 nawyków skutecznego nastolatka”
Ta lektura skierowana jest raczej do młodych ludzi, ale starsi, ich opiekunowie, tez powinni ją przeczytać, by wiedzieć, jak docierać do nastolatków. Prezentuje ona rzeczowo,  w prosty sposób i z humorem, jak osiągnąć osobisty sukces, wykorzystać swoje możliwości, budować dobre relacje z rówieśnikami, podnieść jakość  życia i zyskać akceptację otoczenia.

J. Canfield, M. V. Hansen,  „Balsam dla duszy matki.”
 Ten „Balsam…” to zbiór opowieści o najważniejszych momentach macierzyństwa, zarówno tych najbardziej triumfalnych, jak i mniej udanych. Książka docenia niezwykłe powołanie kobiety, pokazuje jego wyzwania, wszelkie troski, aż do tej najtrudniejszej – wypuszczenia dziecka w świat. Może przynieść ulgę nie tylko matkom, pomóc w różnych życiowych zmaganiach.

„Przyjazne porozumiewanie się” – Mira Czarnawska GWP 2006
O sile porozumienia i pozytywnej komunikacji między ludźmi. O wzajemnym szacunku, akceptacji i radości z kontaktu. O sztuce mówienia dokładnie tego, co chcemy powiedzieć. O naszych intencjach. Cenne w  książce są przykładowe rozmowy, które niemal znamy z autopsji.

„Szczęśliwi rodzice, szczęśliwe dzieci”. Krystyna Łukawska GWP 2015
Rodzice , którzy mają czas, przynajmniej raz dziennie rozmawiać z dziećmi, łatwiej rozpoznają potrzeby dzieci, także dorastających w okresie, kiedy grupa jest ważniejsza.
Piękna miłość rodzicielska chroni przed wchodzeniem w  zachowania ryzykowne, uzależnienia fizyczne i behawioralne. Polecam, książka  wspomaga  i wzmacnia nasze umiejętności rodzicielskie.

„Co wciąga Twoje dziecko?” - M. Więczkowska Wydawnictwo M Kraków 2012
O tym jak media  wciągają dzieci, jakie mogą być skutki i jakie są przyczyny. Warto wiedzieć i dyskutować o tym.

„Tak pięknie jest żyć naprawdę! Pięć rozmów z terapeutą uzależnień.” -  S.Urszula Kłusek Święty Paweł 2010
Krótka, treściwa broszura o ważnych tematach, dotyczących wszystkich. Każde dziecko zagrożone  jest uzależnieniem. Od nas, dorosłych zależy jak  oni się zachowają. W tej książeczce znajdziemy kilka podstawowych zasad chroniących, profilaktycznych, wyjaśnienie jakie są objawy i skutki, oraz kilka źródeł pomocy, jeśli  mamy problem.

„Kocham i wymagam” - Anna Murawska Inicjatywa Wyd.<ad astra> 2001
Jak pisze autorka, jest to kilka pomysłów na wychowanie. A może ta książka zachęci nas do pisania i dzielenia się własnym doświadczeniem.

„8 nawyk” - S.Covey Rebis 2013
Kto przeczytał 7 nawyków skutecznego działania, ten zechce przejrzeć i tą książkę. I może choć w części znajdzie dla siebie  treści, które stymulują rozwój, uczą nowego podejścia do spraw bardziej i mniej znanych. Autor skupia się na zagadnieniu przywództwa i dostosowywaniu nawyków do rozwijającej się rzeczywistości

„Nasze dzieci. Jak je kochać i rozumieć” - Irena Obuchowska
Książka pełna pięknych opowiadań, o tym jak poznajemy nasze dzieci z komentarzem doświadczonej pani profesor Ireny Obuchowskiej, cenna literatura. Warto do niej  zaglądać i wracać

„Nowoczesna profilaktyka uzależnień” - Ks Marek Dziewiecki wyd Jedność 2000
O profilaktyce zachowań ryzykowanych, zapobieganiu uzależnieniom, możliwościach pomocy od  najwcześniejszych stadiów choroby. O promowaniu pozytywnej profilaktyki. Książka o radości i wolności młodych.

„Co wolno dziecku. Rozsądne ustalanie granic” - M.Herbert GWP 2004
Przydatna lektura dla rodziców bez względu na wiek dzieci. O odpowiedzialności, relacjach społecznych i konieczności wprowadzania granic, o szacunku i poczuciu własnej wartości.

„Klucz do zrozumienia relacji rodzice-dzieci” - Y.Boulvin W Drodze 2013
O rozumieniu relacji i  poprawianiu, wzajemnym zaufaniu i wspólnym dorastaniu. Autor poświęca wiele uwagi relacjom rodziców z dorastającymi i dorosłymi dziećmi. Pisze również o rodzinach przybranych i adopcyjnych (z recenzji).


***
Recenzje spisałam, książki uwolniłam
Małgorzata Szmania – pedagog, luty 2017



Książki polecane przez pedagoga:

„Cyfrowa demencja” - Spitzer Manfred
Życie bez komputera, smartfona czy internetu obecnie jest już niemożliwe. Dzieci i młodzież spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej czasu niż w szkole. Skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej.
Cyfrowa demencja to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych – będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Autor i naukowiec z całą stanowczością wzywa rodziców do ograniczenia czasu poświęcanego przez dzieci na cyfrową rozrywkę, aby uchronić je przed popadnięciem w cyfrową demencję. 27,99

„Wystarczająco dobrzy rodzice” - Bettelheim Bruno
Wystarczająco dobrzy rodzice to książka zupełnie inna niż typowe poradniki na temat wychowania. Niczego nie doradza ani nie nakazuje. Bettelheim po prostu zastanawia się, co się dzieje między rodzicami a dzieckiem. Rozważania nad uczuciami i myślami łączącymi rodziców i dzieci popiera własnym doświadczeniem oraz licznymi przykładami z życia. Szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie perspektywy dziecka, „zniżanie się” do jego poziomu rozumowania i potrzeb oraz na traktowanie dziecka z szacunkiem, do którego ma ono prawo jako osoba. To inspirująca, przepełniona optymizmem i mądra książka pokazuje, jak nauczyć się sztuki wychowywania szczęśliwych dzieci i jak znaleźć klucz do tego, by być matką czy ojcem nie tyle doskonałym – bo tacy według autora nie istnieją – ile wystarczająco dobrym. 28,99

„Recepta na dorastanie Wychowaj dziecko na szczęśliwego nastolatka” - Forstrom Alec, Brian Tracy
Rodzinna filozofia, czyli jak ustalić priorytety w relacjach z dziećmi i innymi członkami rodziny
Budowanie więzi, czyli jak znaleźć czas, poświęcić uwagę i poważnie traktować dziecko
Wychowywanie, czyli jak sprawić, by dziecko czuło się kochane, akceptowane i cenione
Wychowywanie dzieci jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie stawia przed nami życie. Wszyscy, którzy czują, że powinni zacząć doskonalić swoje kompetencje rodzicielskie, powinni sięgnąć po tę wyjątkową książkę.

„W świecie porozumienia bez przemocy” - Rosenberg Marshall B.
Książka o możliwości dobrej komunikacji bez przemocy między ludźmi. Autor pisze o potrzebach i strategiach zaspakajania tych potrzeb. O unikaniu kłótni i umiejętnym rozwiązywaniu konfliktów między ludźmi. Uczy bycia empatycznym słuchaczem, pomaga znaleźć różnorodne strategie współpracy. Radzi, jak przekształcić złość w pozytywne działanie. Marshall Rosenberg -  psycholog, autor „Porozumienia Bez Przemocy”. Nauczyciel, ojciec.


Książka dla nas wszystkich.
Jest tu wiele ciekawych tytułów wprost dla rodziców.
Osobiście najbardziej lubię czytać książki prof. Ireny Obuchowskiej, która nie tylko opisuje trudności wieku dorastania w cyklu „Kochać i rozumieć” ale także dodaje przykłady z życia z komentarzem. Każdy czytelnik znajduje coś dla siebie, odszukuje  elementy swoich niedoskonałych relacji z dziećmi, z nastolatkami i znajduje  proste wskazówki jak je poprawiać.


***
Recenzje spisałam
Małgorzata Szmania - pedagog