BOOKCROSSING






                 




 Zbliża się Światowy Dzień Książki.
Z tej to okazji pragniemy zaprosić Społeczność Szkolną do wspólnej zabawy, której celem jest skupienie uwagi na książce, dostrzeżenie jej wartości.
CZYM JEST BOOKCROSSING?
BOOKCROSSING - to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych,  tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Ruch ten zyskuje coraz większą popularność w kraju i na całym świecie.
Bookcrossing - to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma biblioteka – bez własnej siedziby, czy kart bibliotecznych.
Akcja ma na celu zachęcać młodzież, dorosłych i dzieci do czytania oraz promowania czytelnictwa. Ma to być też kulturalna zabawa.
Jeśli masz jakąkolwiek książkę, która leży samotnie na półce albo książkę, której już nie potrzebujesz – przynieś ją do szkoły i nie pozwól jej pójść w zapomnienie. Książka, która leży na półce w domu całymi latami, staje się jedynie martwą ozdobą i nikomu nie może przynieść radości. Pozwól jej odżyć i ruszyć w świat! Dzielenie się jest lepsze od posiadania, sprawdź to również na książkach!
Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do włączenia się w naszą akcję uwalniania książek! Odkurzmy je i dodajmy im skrzydeł!
Nie przynośmy książek bardzo zniszczonych i bardzo starych. To nie ma być zbiórka makulatury, ale półka ze zbiorem kultury!

Na terenie szkoły, konkretnie w łączniku, tuż przy sklepiku (też się rymuje!),
od poniedziałku (18.04.16) pojawi się  piękna, biała półeczka, która powstała w procesie półkcrossingu – czyli ożywiania starych półek. Półkę przywrócił do życia pan Rysiu i jego dzielny pomocnik – pan Darek (wielkie brawa!)
Na tej właśnie białej półeczce można odkładać uwolnione książki.

Zasady korzystania:
1.     Wybierz książkę, którą chcesz uwolnić;
2.     Przynieś książkę do biblioteki, gdzie zostanie ona specjalnie oznakowana, a później odłożona(uwolniona) na półce bookcrossingowej;
3.     Po przeczytaniu książki możesz zostawić w niej anonimowy lub jawny list dla następnego czytelnika ze swoimi odczuciami pojawiającymi się w czasie czytania lektury oraz krótką opinię co o niej sądzisz ;
4.     Po przeczytaniu  książki odłóż ją z powrotem na regał;

Czyńmy wszystko, by nie zaginęła sztuka czytania, wspierajmy i rozwijajmy czytelnictwo w różnorodnych formach!