RECENZJE KSIĄŻEK SZKOŁA PODSTAWOWA KL.1-3


“Siedmiu wspaniałych i sześć innych nie całkiem znanych historii”

 Roksana Jędrzejewska - Wróbel




Książka “Siedmiu wspaniałych” zawiera siedem niezwykłych bajek. Gdy je czytam, wydają mi się być dobrymi znajomymi z dzieciństwa. Jednak naprawdę są tylko trochę podobne do tamtych, a tak naprawdę przedstawiają nam zupełnie inne historie, ukryte w dobrze nam znanych bajkach.
  Przede wszystkim dzieją się nie dawno, dawno temu, ale chyba w dzisiejszych czasach? Również kłopoty i trudności, które muszą pokonać ich bohaterowie są także dzisiejsze np.

o silniejszym koledze, który dokucza słabszym,

o dziewczynce, której mama tak się starała uczynić ją doskonałą, że zapomniała o kochaniu córeczki,

o mamie, która tak bardzo dbała o swoje córki, spełniając każdą ich zachciankę, że na nic więcej nie miała czasu ani siły.

Polecam, przeczytajcie - może znajdziecie tu troszeczkę siebie i swojego życia?

Maria Błażejewska


“Mój kumpel Jeremi” 
 Ewa Martynkien


Oskar i Jeremi od przedszkola są najlepszymi kolegami. A oto właśnie kończą się wakacje i rozpoczyna nowy rok szkolny. Czwarta klasa, a więc wszystko teraz będzie inaczej niż dotychczas. Dla Oskara to trudny czas, musi się zmierzyć z nowymi, nieznanymi dotąd problemami.
Bo jak rozsądzić, gdzie kończy się tajemnica a zaczyna kłamstwo? Jak poradzić sobie z grożącym niebezpieczeństwem, nie mówiąc o nim nikomu? Co zrobić z tym dziwnym uczuciem, które pojawia się na myśl o nowej koleżance? I jak pomimo tych wszystkich komplikacji ocalić przyjaźń z Jeremim?
Książka Ewy Martynkien to ciekawa, sympatyczna i pełna humoru historia o przyjaźni dwóch chłopców rozpoczynających czwartą klasę i o tym, co jest ważne w dobrych relacjach z innymi. Polecam nie tylko chłopakom.

M.B.


      CYKL "8+2 i ciężarówka"
Anne Cath Vestly


Myślę, że każdy ma taką książkę z dzieciństwa, która pozostawiła trwały ślad w sercu, a jej wspomnienie powoduje szybsze bicie serca i sprawia, że nasza wyobraźnia zaczyna kołować nad minionymi czasami jak nad jakimś rajem utraconym. Mam wiele takich książek, ale jedną z nich jest właśnie „8+2 i ciężarówka” Anne Cath Vestly. Czytałam ją jak miałam 10 lat, potem czytałam ją moim dzieciom, pożyczałam znajomym. Książka po raz pierwszy w Polsce była wydana w 1979, potem wydano ją w ramach kolekcji książkowej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Po wielu latach, wydawnictwo Dwie Siostry dokonało rzeczy wspaniałej! Nie dość, że pięknie wydało książkę, to jeszcze zdecydowało się zainwestować w przetłumaczenie i wydanie kolejnych części przygód wspaniałej wielodzietnej rodziny.
  Autorką serii jest bardzo popularna norweska pisarka książek dla dzieci, ciesząca się w swoim kraju taką samą popularnością jak Astrid Lindgren w Szwecji. Jej książki są tłumaczone na wiele języków i były nagradzane na całym świecie. Siedmiotomową serią o przygodach sympatycznej wielodzietnej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci, Anne Vestly podbiła serce nie tylko młodych czytelników.
W latach 70. seria "8 + 2" doczekała się norweskiej wersji telewizyjnej i kinowej, w której babcię zagrała sama autorka, a w 2013 również adaptacji filmowej. Szkoda, że filmy nie są dostępne w naszym kraju.

Anne Cath Vestly

 Seria książek "8+2" opowiada o wielodzietnej rodzinie, w której wszystkie dzieci, a jest ich ośmioro, mają imię zaczynające się na literę M. Rodzina jest uboga, mieszka w maleńkim mieszkaniu, ale to nie przeszkadza, by w rodzinie tej było miło, ciekawie i wesoło. Wręcz temu sprzyja! Jedynym żywicielem rodziny jest tatuś, który ma własną ciężarówkę i zajmuje się usługami transportowymi. I właśnie ta ciężarówka zostaje skradziona! Rodzice, wszystkie dzieci i babcia, która przyjeżdża w odwiedziny do rodziny, ruszają na poszukiwania… To tylko początek niezwykłych przygód, jakie w swej zwyczajnej codzienności przeżywa książkowa rodzina. I to jest właśnie fenomen tej książki. Opisane jest w niej normalne, piękne życie w pełnej rodzinie, w której panują ciepłe relacje oparte na empatii i wzajemnym zrozumieniu, gdzie każdy czuje się nie tylko potrzebny, ale wręcz niezbędny!
Każde dziecko, bez względu na czasy, chce żyć w takiej rodzinie. Chce być zauważone, docenione, utulone, ale też chce być samodzielne i odpowiedzialne.
   Akcja powieści rozgrywa się w latach 50-tych w Oslo i wydawałoby się, że to już relikt. Nic bardziej mylnego. Dla przykładu: Mama ośmiorga powieściowych dzieci, z racji natłoku obowiązków własnych, zakupiła swoim dzieciom miednice, by mogły w nich się myć , a potem samodzielnie prać swoje rzeczy. Każde dziecko miało swoją własną miskę i była to jedyna ich rzecz na wyłączność, resztę rzeczy młodsze dziedziczyły po starszych.
Kiedyś pożyczyłam mój egzemplarz książki „8+2 i ciężarówka” mojej przyjaciółce, mamie pięciorga dzieci. Po zakończeniu głośnego czytania lektury, jej dzieci niczego tak nie pragnęły jak tego, by mieć własne miednice i móc w nich myć się i prać. W prostocie jest siła!😉

Wszystkie kolejne części serii są dostępne w naszej bibliotece. Zapraszam!

M.K.