sobota, 18 czerwca 2016

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ". Tropami Henryka Sienkiewicza.Jesteśmy odjazdowi! Nie straszne nam burze i ulewy! Pomimo iście armagedonowej pogody, granatowego nieba nad naszą szkołą i wielu innych obaw, nasz rajd "Odjazdowego Bibliotekarza"  wyruszył z akcją promującą czytelnictwo do Szkoły Podstawowej nr 7 na os. Kopernika i do filii Biblioteki Raczyńskich na ul. Arciszewskiego. Na rajd zapisało się ponad 30 osób ale pogoda zweryfikowała listę i ostatecznie pojechało 19 osób, w tym 3 opiekunki - pani pedagog Małgorzata Boińska, pani profesor Anna Witczak -Noj i pani profesor Marianna Kieliszewska.
  Nasz księgowy, pan Marek Bartkowiak wymodlił nam "okienka pogodowe".  Kiedy z nieba przestało padać, a zza rogu szkoły wyłoniły się dwa policyjne wozy, mogliśmy wyruszyć ze szwajcarską wręcz punktualnością, czyli o planowanej godzinie 11.45. Panie Marku! - ma pan niezłe chody w niebie!
  Eskortowani przez policję, jadąc  na sygnale, nie musieliśmy się martwić światłami. Wszyscy nas przepuszczali, a my wszystkich nam się przyglądających  pozdrawialiśmy i zachęcaliśmy do czytania książek!


  Nasz przyjazd do Szkoły Podstawowej w eskorcie policji wzbudził wielkie emocje wśród dzieci.Stały w oknach, kiwały nam i żywo interesowały się naszą akcją. I o to właśnie nam chodziło. Czytanie książek jest tak ważne, że aż policja na sygnale musiała nas  przywieźć byśmy mogli powiedzieć dzieciom, że czas wakacji to nie czas na ślęczenie nad tabletami, komputerami, czy komórkami, tylko czas na kontakt ze słowem czytanym!  Po przywitaniu się z dyrekcją szkoły, odwiedzeniu szkolnej biblioteki i rozdaniu czytelniczych upominków znajdującym się tam dzieciom, zajęliśmy się zaplanowanymi działaniami.
    Nasi gimnazjaliści otrzymali ulotki zachęcające do czytania wraz z listą ciekawych tytułów i udali się do wytyczonych klas, by je rozdać i podzielić się z młodszymi kolegami i koleżankami opowieściami o swoich ulubionych książkach.Licealiści natomiast zostali podzieleni na grupy i przeprowadzili w dwóch klasach pierwszych konkurs związany z fragmentem książki Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".ulotka
 Pożegnaliśmy szkołę i młodszych kolegów wręczając im nagrody za sumiennie rozwiązane zadania konkursowe, które wcale nie były takie łatwe. Sami licealiści byli zadziwieni pamięcią maluchów.
    Następnym punktem programu było odwiedzenie filii  Biblioteki Raczyńskich nr 46 przy ulicy Arciszewskiego. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Panie Bibliotekarki podjęły strudzonych jeźdźców smakołykami i napojami, ufundowanymi prze siebie ale też przez pana Roberta Wzdycha - szefa firmy cateringowej gotującej obiady w naszej szkole. Dziękujemy! 

Po posiłku panie Bibliotekarki zaprosiły nas na przygotowaną specjalnie dla nas wystawę na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, jako że rok 2016 jest właśnie rokiem autora "Quo vadis".      Nasi uczniowie zapoznali się z materiałami udostępnionymi na wystawie, by móc wziąć udział w quizie wiedzy. Było bardzo zabawnie. Drużyny Henryków i Sienkiewiczów na zmianę udzielały odpowiedzi na zadawane przez panią Lilianę i panią Joannę podchwytliwe pytania. Emocje były!
W drodze powrotnej  z Biblioteki walczyliśmy z potworną wichurą. Wygraliśmy i szczęśliwie dojechaliśmy w asyście policyjnej na szkolne boisko kończąc tym samym  nasz pierwszy szkolny Biblioteczny Odjazdowy Rajd!

Do zobaczenia w przyszłym roku! Dziękujemy za wspaniałą zabawę!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza