czwartek, 23 kwietnia 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA SLEEVEFACE.


Gdy patrzymy na książkę, która na regale zajmuje kilka centymetrów szerokości, to zadziwiające jest, że bezkresu przestrzeni, myśli i zdarzeń, o których ona opowiada, nie da się zmierzyć. Wiele razy możemy złapać się na takiej refleksji. Ktoś coś sobie wyobraził, opisał, a potem ktoś inny podążył śladami tej wyobraźni, zbliżając do niej swoją własną.
To jest wielka moc książki! Daje nam ona odczuwać relacje – nie tylko te między bohaterami, ale też relacje nasze z autorem, za wyobraźnią którego podążamy, którego poznajemy z każdą przewracaną kartką coraz lepiej i głębiej. Śledzimy jego tok myślenia i albo się z nim zaprzyjaźniamy, albo trochę pozostajemy w dystansie, by na końcu, przymykając książkę ciężarem tylnej okładki, albo żałować tego rozstania, albo odetchnąć z ulgą. Tak - bywa różnie, ale i tak czytanie zawsze jest ciekawym doświadczeniem.
W tym roku to wielkie święto książek przychodzi nam wszystkim spędzać z dala od bibliotek, księgarń i innych instytucji związanych ze światem książki. Jak się jednak okazuje, właśnie w czasie, w którym jesteśmy zamknięci w naszych domach, wielu z nas odnalazło drogę do swoich regałów… A tam odłożone w codziennym pośpiechu książki, czekały na swój czas…. I choć czas pandemii jest dla nas trudny to - z tego co widać i słychać stąd i zowąd - właśnie teraz książki są szczególnie czytane i odkrywane na nowo.
I tego nowego spojrzenia na książkę w nieco inny sposób, podjęli się nasi uczniowie; w sobie tylko znany sposób niemal wtopili się w odnalezione w swoim domu książki. Oj, warto było szukać! Wszystkie nadesłane prace pokazują, jak ogromną kreatywność może wzbudzić książka.

Oto rozstrzygnięcie konkursu na SLEEVEFACE – czyli na „ubranie się w książkę”.

10 osobowe Jury, w skład którego weszły dwie osoby dorosłe, oraz niezależni studenci, licealiści i jeden uczeń szkoły podstawowej, po burzliwej i trudnej debacie postanowiło :

I MIEJSCE ex aequo – Jagoda Kowalczyk z kl. 4a i Helena Markowska 2a

II MIEJSCE ex aequo Jacek Kowalczyk 7b i Tymoteusz Markowski 5a

III miejsce ex aequo – Helena Hałas 5a, Marek Jasiński 6c i Krzystof Snadny 3a LO


WYRÓŻNIENIA: Amelia Nieznalska 5b, Zuzanna Paszczak 6c i Anna Tomczyk 5aGRATULUJEMY!!!
Nagrody i dyplomy zostaną rozdane na zakończenie roku, przy odbiorze świadectw


GALERIA ZWYCIĘZCÓW:
   
 I MIEJSCE:


JAGODA KOWALCZYK


JAGODA KOWALCZYK


HELENA MARKOWSKA

HELENA MARKOWSKA

 II MIEJSCE:

TYMOTEUSZ MARKOWSKI

TYMOTEUSZ MARKOWSKI
JACEK KOWALCZYK

III MIEJSCE:

KRZYSZTOF SNADNY
MAREK JASIŃSKI
HELENA HAŁAS

WYRÓŻNIENIA:

AMELIA NIEZNALSKA

AMELIA NIEZNALSKA
ANNA TOMCZYK

ZUZANNA PASZCZAK


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza