piątek, 25 września 2015

Narodziny nowej biblioteki

Po pięciu latach od stworzenia szkolnej  biblioteki jeszcze w gmachu przy ulicy Kanclerskiej,  przyszło nam na nowo budować  nasze kulturalne miejsce, tym razem  w zupełnie nowym budynku.
    Przywiązaliśmy się do naszej małej, ciasnej biblioteki , w której każdy znajdował dla siebie jakiś malutki kącik. Było to pomieszczenie iście zaczarowane. Kolejki przed drzwiami (szczególnie w czasie dużych przerw), wciąż przekraczane ograniczenie do 10 osób, rodzące się między regałami przyjaźnie,  tworzone nowe cytaty i sentencje gimnazjalne, wydumane uzależnienia od „grzyba bibliotecznego”, zapisy na książki  i  wiele innych niecodziennych zdarzeń… To wszystko tworzyło klimat miejsca, do którego im trudniej było się dostać, tym stawało się ono atrakcyjniejsze… Mieściło się w nim tyle osób, że czasem aż trudno było uwierzyć, że ściany wytrzymywały i nie wpadaliśmy do sąsiadującego z biblioteką pokoju nauczycielskiego albo na trawkę za oknem (na szczęście były kraty ;-) )...
   Były nawet niecne plany, by zrobić kiedyś powstańczą akcję biblioteczną i zaanektować większe pomieszczenie siłą. Zanim jednak rozrysowaliśmy strategiczny plan bitwy  otrzymaliśmy informację, że szkoła będzie przeniesiona w inne miejsce, i że w nowym, większym  budynku będzie miejsce na obszerniejsze  pomieszczenie biblioteczne. Powstańcy złożyli broń.
   Podczas akcji bibliotecznej „Biblioteka szkolna moich marzeń”, „ żywy regał” wyszedł z biblioteki by zebrać zapisane  marzenia uczniów dotyczące wyglądu przyszłej biblioteki w nowym gmachu.
Okazało się, że marzenia się spełniły, a nawet niejednokrotnie przewyższyły nasze oczekiwania.
Nowa biblioteka  jest piękna, duża, jasna, ma nowe regały, nowe stanowiska komputerowe, magazyn i aż trzy sofy, na których można wygodnie usiąść, poczytać, porozmawiać, a nawet przytulić się do poduszki.
Zaprowadzenie elektronicznego katalogu, ciągle przybywające nowości, działalność koła bibliotecznego, akcje biblioteczne, konkursy – wszystko to, mamy nadzieję, przyczyni się do tego, by książka kojarzyła się z czymś atrakcyjnym, łatwo dostępnym i przyjaznym, a czytanie z piękną przygodą, a nie nudnym przymusem...

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z narodzin nowej biblioteki:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza